מי אמר שתינוק חדש במשפחה מגיע ללא הוראות הפעלה?

אימוש,
תארי לך שבוקר אחד בעלך מופיע בבית
עם אישה צעירה ויפה ממך ואומר לך:
“ממי, מהיום היא גרה איתנו ונחיה ביחד באושר ועושר

ואתן תחלקו בבגדים, באיפור, באוכל, בכסף
פעם אני אהיה איתה, פעם אהיה איתך
ואם תזרמי אז גם ביחד
אבל, ממי, אל תדאגי! אני עדיין אוהב א ו ת ך!”.

(מתוך ספרה של מנחת ההורים הבכירה עינת נתן “חיימשלי”)

עם יד על הלב מאחד עד עשר עד כמה עלה לך הסעיף? אני יכולה רק לתאר לעצמי.
כמובן שהכל נאמר בהומור גם למי שההקבלה לא נראית לה.
בדיוק באופן הזה ילדים בגיל הרך חווים את הצטרפותו של תינוק חדש למשפחה!

מי אמר שתינוק חדש במשפחה מגיע ללא הוראות הפעלה?
מתוך הספר “מה יש בבטן של אמא של עדן”

הכנה מראש של בכורים, בזמן הריון וגם לאחריו, ע”י שיח מקרב בין הורה וילד בגובה העיניים, מאפשרת להורים לאתר את הצורך הפנימי של הילד או הילדה הבכורים ולספק להם פתרון יצירתי שהכי מתאים להם כדי להתמודד עם מציאות חדשה בחייהם הרכים.
ילד לא צריך שתעניקו לו שווה בשווה כמו לאחיו, אלא שתתני לו את מה שהוא ב א מ ת צריך וזקוק לו.
אם את מניקה עכשיו תינוק אז את תניקי גם בן 3 כדי שלא ירגיש “מקופח”?

אני עברתי את זה על בשרי ועל בטני הגדולה, עם הבת שלי במהלך הריוני השני ושרדתי כדי לספר ולהכין משפחות אחרות שחוות את זה.
הסיפור “מה יש בבטן של אמא של עדן?” והערכות הנלוות אליו מכילים כלים המסייעים בתיווך מעברים ושינויים לילדים על מנת שיתפסו כחוויה חיובית ומהנה, ולא כזיכרון מר. אני יוצרת כלים ומשחקים בעלי ערך מתוך שאיפה פנימית עמוקה לחולל זמן משפחתי איכותי בעל תוכן חיובי ומעצים על מנת לעודד תקשורת מקרבת ושיח רגשי מחזק בין הורים לילדים.

אני מאמינה גדולה שמשחק הוא לא רק כלי של ילדים, הוא גם כלי העצמה להורות.
ובידינו, ההורים, הכח להכין אותם להיות בוגרים אחראיים בעתיד, ולדאוג לא רק לרווחתם הפיזית של
ילדינו, אלא גם הרוחנית והנפשית: “בלבם של הורים, אין מקומות שמורים”

הריון, לידה ותינוק חדש משפחה הם אושר גדול! הם לא חייבים להיות מלווים בחששות ופחדים
לא של הורים, ולא של ילדיהם הרכים. “מה יש בבטן של אמא של עדן?” הוא סיפור ילדים עבור הורים שרוצים להכין את הבכורים שלהם לקראת תקופה מאתגרת. כי כשעושים הטרמה לילד (מלשון טרם) יותר קל לו להתמודד עם מה שהולך לקרות ובכך תשיגו שיתוף פעולה, הבנה והכלה. בדיוק כפי שאנחנו מורגלים בהקשרים אחרים בחיים להכנות מראש, כמו: הכנה ללידה, יום היכרות לפני כניסה למסגרות החינוך, הכנה לכיתה א’, הכנה לצבא, הכנה לראיון עבודה ועוד.
בכל שלבי החיים יש לנו הכנות שלובשות פנים וצורות בהתאם לזמן ולמקום שאנו נמצאים בו. אז למה לא להכין בכור לקראת הגעתו של תינוק חדש למשפחה?

נפשם של ילדים בגיל הרך עדין רכה ולכן כל חוויה לא נעימה משפיעה ישירות על אופן תפיסתם את העולם (“אני לא רוצה אח חדש ולא שום תינוק, רוצה שתשארו ההורים שלי מבלי לחלוק!”) לכן חשוב שנטפח בהם חשיבה חיובית ואופטימיות. איך תעשו את זה?

בדיוק כפי שעושים ההורים של עדן:
שמשו דוגמא אישית. אם בעצמנו נגיב לקושי באופן חיובי ונגלה אופטימיות, גם ילדינו
ייספגו זאת מאתנו (“אמא של עדן היתה בשוק, ולאחר כמה רגעים של שקט התגלגלה מצחוק“)
עודדו את הילד לשאול שאלות. תדובבו אותם מתוך עניין כנה (“עדן, ילדתי היקרה, מדוע נפלו פניך? ספרי לי מה קרה“)
טפחו דימוי עצמי גבוה בילד. ככל שילד יחווה הצלחות כך תעלה תחושת המסוגלות שלו והערכת העצמית שלו תגדל (“אני אוהבת אותך ואת מקומך בלבי אף אחד לא ייקח“)
• חיזוקים חיוביים- אל תקמצו במחמאות. חזקו התנהגות ראויה במילה טובה או בחיבוק (“אחות גדולה, אחראית, נבונה, ותשמש דגמא. אבא ואמא ממש יתגאו בה“)
במהלך ההריון ולאחר הלידה תמצאו לבכור/ה שלכם מקום יחיד ומיוחד, חדר בלב שלכם שיהיה רק שלו שבו יוכל להרגיש ולדעת שלמרות ה”גירוש מגן העדן” כפי שעינת נתן קוראת לזה בדרכה המשעשעת, הם תמיד יהיו הנסיך/ה שלכם.

מי אמר שתינוק חדש במשפחה מגיע ללא הוראות הפעלה?
מתוך הספר “מה יש בבטן של אמא של עדן”

לסיום אני רוצה להתייחס גם למשפחות בוחרות שלעשות הכנה לילדים הבכורים שלהם לקראת הריון נוסף והצטרפותם של תינוק/ת חדשים למשפחה- זה בסדר. זו זכותם. זה לא נכון, ולא “לא נכון”. זו בחירה שהם עושים ויש לכבד אותה. תהיו סמוכים, בטוחים ורגועים שהרווחה לא דופקת למשפחות האלה בדלת.
אבל, הסיכוי שהמשפחות הללו יחוו בעתיד, אם זה בטווח הזמן הקרוב או הרחוק יותר, בעיות, כגון: קינאה, רגרסיה, כעס, רגשי נחיתות, תחושת בעלות ועוד מכל ה”כיף” הזה, הוא הרבה יותר גבוה.
יש ילדים שיוציאו את הכעס והסערה הפנימית שלהם על הרך הנולד, ויש ילדים שיכוונו את התסכול ישר לאחראיים למצב – ההורים. הם יגיבו ברגרסיה הקשורה בעשיית צרכים, מוצץ, יבקשו בקבוקי, יהיו סרבניים, יבכו, לא ישתפו פעולה וכיוצא בזה. ומדוע ? כי הם יקבלו את הרושם שלהיות גדול בבית זה כבר לא שווה. ואם אתיילד שוב אז אזכה לתשומת לב של אבא ואמא כמו פעם.

אני שירי רבינוביץ זיו, סופרת ויוצרת לילדים ולהוריהם. בעלת המותג “מה יש בבטן של אמא של עדן?” סיפור ילדים וכלים תומכים למשפחות שחוות הריון חדש במשפחה והצטרפות של תינוק/ת חדשים למשפחה. את הסיפור כתבתי עבור בתי הבכורה- לבב, על מנת להכינה לקראת בואו של תינוק חדש למשפחתנו וללמד אותה ששינויים, באשר הם, יכולים להיות חיוביים ומהנים.
המותג נולד מהמקום הכי אישי שלי על מנת להציע למשפחות תהליך קליטת תינוק חדש במשפחה הכי מקל, חלק, נעים, מקבל וחווייתי לכל הצדדים.
יש משפחות שעוברות את זה בקלות, ויש משפחות שפחות. אני מזמינה אותך לאתר שלי לבחור לעצמך ולמשפחתך את הכלים שיצרתי בדם, יזע, דמעות, פיפי, קקי גב, פלטות, הקאות, ריורים, טנטרומים חסרי מעצורים, השתטחויות קניונים מביכות ועוד מבחני הישרדות מאתגרים נוספים.
“מה יש בבטן של אמא של עדן?” הוא הסיפור האישי שלי והיום הוא העסק שלי.
מה הסיפור שלך?

מי אמר שתינוק חדש במשפחה מגיע ללא הוראות הפעלה?
צילום: arik abu-la’vie rubinshtein

שירי רבינוביץ זיו | סופרת ויוצרת לילדים ולהוריהם | ” מה יש בבטן של אמא של עדן? ” |
|מי אמר שתינוק חדש במשפחה מגיע ללא הוראות הפעלה? מהישבבטןשלאמאשלעדן | www.mayeshbabeten.co.il | 0544716084

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *